Halfeti

Karagül diyarı, kayıp kent, saklı cennet gibi farklı isimlere sahip olan Halfeti’deyiz. Gaziantep ve Şanlıurfa arasında, Birecik ilçesine bağlıdır.

Halfeti

Birecik Barajı yapımı ile birlikte Fırat Nehri su seviyesinin yükselmesi ile birlikte Eski Halfeti olarak bilinen bölge büyük ölçüde sular altında kaldı ve insanlar, bugün Yeni Halfeti olarak isimlendirilen bölgeye taşınmak zorunda kaldı.

Eski Halfeti

GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) kapsamında gerçekleştirilen bu baraj çalışmasından en çok etkilenen yer Savaşan Köyü oldu. Bugün Halfeti Savaşan Köyü’nde yaşamını sürdüren tek kişi köyün hemen karşısında bir çay bahçesini işletiyor. Kendisinden dinlediğimiz hikayeler gerçekten hüzün verici. Bir insanın köyünden, evinden, toprağından, bahçesinden uzaklaşmak zorunda kalması gerçekten çok acı.

Savaşan Köyü

Türk Sineması’nın en önemli yapıtlarından Eşkıya Filmi açılış sahnesi buralarda geçer. Filmi izleyenler sular altında kalan köyü filmde gördüklerinde hatırlayacaklardır.

Halfeti Savaşan Köyü

Halfeti’de yer alan Asma Köprü, halk arasında Halfeti Gerdanı olarak da bilinir. Asma Köprü’nün hemen bir ucunda, bugün büyük ölçüde sular altında kalan Halfeti Ulu Camii yer alır.

Asma Köprü

Sazan ailesinden olan şabut balığı sadece Fırat ve Dicle nehirlerinde yaşar. Nehir kıyısındaki yüzer restoranlarda, büyük bir tatlı su balığı olan şabut’un ızgarasını yiyebilirsiniz. Bir tatlı su balığı için tahminimden çok daha lezzetli çıktı.

Şabut Balığı

Yaşam şeklinden ekolojiye, yemeklerine kadar bir yerleşim yerinin birçok standartları uygulayarak ‘Yavaş Şehir‘ olarak tanımlandığı Cittaslow akımının Türkiye’deki temsilcilerinden bir tanesi de Cittaslow Halfeti.

Yavaş Şehir

Halfeti’de yapılacak aktiviteler arasında olmazsa olmaz bir tekne turudur. Böylelikle Fırat Nehri üzerinde gerçekleştireceğiniz yolculukla bölgeyi çok daha iyi tanıyacak, karayoluyla ulaşmanız mümkün olmayan yerleri göreceksiniz. Halfeti tekne turu sırasında manastırlar, su sarnıçları göreceksiniz. Birkaç tekne işletmesiyle konuşup sürelerini sorun ve pazarlık yapmayı unutmayın.

Halfeti Tekne Turu

Son olarak, buranın son dönemde iyice popülerleşmesinin en önemli nedeni Karagül Dizisi. Sadece burada yetiştiği söylenen siyah gül bu diziye ismini vermiştir.

Urfa çevresinde gezilecek yerler arasında ayrıca Göbeklitepe ve Harran da yer alıyor. Buraları da görmeden sakın dönmeyin.

Share this post on social media:

About The Author