Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Bir marka şehir olma yolunda ilerleyen ve turizm potansiyeli oldukça yüksek bir şehir olan Kahramanmaraş seyahati öncesinde faydalanabileceğinizi düşündüğümüz kapsamlı bir Kahramanmaraş Gezi Rehberi hazırladık.

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Tarihi, yemekleri, doğasıyla herkes için birşeyler sunan Edeler Diyarı Kahramanmaraş’a gitmeden önce hazırlık için;

Türkiye’nin önde gelen seyahat bloggerlarıyla birlikte yaptığımız ve Kahramanmaraş ve çevresini detaylı bir şekilde keşfettiğimiz Kahramanmaraş Gezisi notlarını okuyun.

Öğrencilik yıllarında tarih derslerinden aşina olduğunuz hangi medeniyet varsa (Hititler, Asurlar, Persler, Bizans, Roma, Arap, Selçuklular, Osmanlılar, Dulkadiroğulları…) Kahramanmaraş’ta bir iz bırakmış. Bu sebepten ötürü tarihi dokusu çok zengin bir şehir.

Oymacılık

Kahramanmaraş’ta el işçiliğine dair çok değerli sanatçılar ve eşsiz ürünler bulabilirsiniz. Ahşap Oymacılık ve çarık yapımı bunlardan en önde gelenler arasında. ‘Kahramanmaraş’ın nesi meşhur?‘ ‘Maraş’tan ne alınır?‘ derseniz el yapımı şifreli sandıklar, bakır ürünler ve çarıklara bakmakta fayda var.

Çarık

Kahramanmaraş’ta nereleri gezmeyi planlıyorsunuz? Tarihi Kent Merkezi‘nde yer alan Ulu Camii, Kahramanmaraş Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Maraş Kalesi. Peki ya Germanicia Antik Kenti, Minyatür Kurtuluş Müzesi, Taş Medrese, Şairler Evi… Kahramanmaraş Gezilecek Yerler‘i okumadan asla yola çıkmayın. Şehir merkezinin dışındaki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi Yedi Uyurlar ve bir Çeçen köyü olan Çardak Köyü’nü de muhakkak listenize ekleyin.

Döngel Şelale

Kahramanmaraş’ın doğal güzellikleri de en az şehrin kültürel, tarihi yapısı kadar önemli ve tecrübe etmeye değer. Eşsiz doğasına hayran kalacağınız ve kamp yapmak isteyeceğiniz Başkonuş Yaylası, muhteşem manzaralı Ali Kayası, Ceyhan Nehri’nin kaynağı olan Elbistan Pınarbaşı, Döngel Mağaraları ve eşsiz Yeşilgöz Obruğu da Kahramanmaraş Doğal Güzellikleri arasında yer alıyor.

Yeşilgöz Obruğu

Tarhanayı hiç cips olarak yediniz mi? Çaman nedir bilir misiniz? Peki ya Eli Böğründe? Ekşili Maraş Kebabı, Ekşili Eya Sulusu, Tırşik, Çörek… Eğer Kahramanmaraş sizin için yemek anlamına geliyorsa Kahramanmaraş’ta Ne Yenir? ve Kahramanmaraş Yemekleri yazılarımız tam size göre. Emin olun, meşhur Maraş Dondurması‘ndan çok daha fazlası var bu şehirde. Tek sorun, Kahramanmaraş Gezisi sonrasında muhtemelen biraz kilo almış olacak olmanız. Ha unutmadan, paça çorbası seviyorsanız bir de burada denemelisiniz.

Paça Çorbası – Karışık

Kelle Süsleme Sanatı da neymiş, hiç duymamıştım diye düşünüyorsanız haklısınız. Kahramanmaraş’a gitmeden önce biz de duymamıştık. Ülkemizde ve belki de dünyada sadece Kahramanmaraş’ta icra edilmekte olan ve bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış olan fotoğraflar ve bilgiler bu ilginç yazımızda.

Nazar Boncuğu

Buyrun size enteresan bir bilgi daha: Kahramanmaraş’ta çekilen Oscar Ödüllü Türk Filmi olduğunu biliyor muydunuz? Artık öğrendiniz. Kahramanmaraş bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş’ta ne yapılır?‘ sorunuza büyük ölçüde cevap verebilmek için hazırlanmış Kahramanmaraş Gezi Rehberi ile gezinizin dolu dolu geçmesi dileğiyle.

Share this post on social media:

About The Author