Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’da balon turu yapmak, şüphesiz bölgenin en özel aktivitesi. Özellikle Göreme merkezli olarak yapılan balon uçuşları ile peri bacaları ve tüm bu özel coğrafyayı yüzlerce metre yüksekten görme şansı yakalayabilirsiniz. Balon turu hakkında dikkat edilmesi gerekenler, Kapadokya balon turu fiyatları, fırsatları ve Sırtçantalılar okuyucularına özel indirim bilgisi, Kapadokya balon turu yazımızın içerisinde yer alıyor.

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Balon Turu

Türkiye’nin eşsiz, görülmeye değer ve çok büyük turistik değere sahip bir coğrafyası Kapadokya. Ürgüp, Göreme Açık Hava Müzesi, Avanos, Ihlara Vadisi, Uçhisar, Ortahisar, Derinkuyu Yeraltı Mağarası, Kapadokya’da gezilecek yerler arasında ilk sıralardakiler. Buraları sindire sindire gezebilmek için ideal olarak en azından 3 güne ihtiyacınız var. Tüm bunların yanında, buraya kadar gelip de balon turu yapmadan dönmek gerçekten de olmaz.

Balon Turu

Balon Turu

Herhangi bir gün sabah erken saatlerde (gün doğumu sırasında) uyanın ve görüş açınızın geniş olduğu bir bölgeye gidin. Özellikle Göreme yakınlarındaysanız, gökyüzünün rengarenk onlarca balonla bir renk cümbüşüne büründüğünü göreceksiniz. Zaten bir sabah bu güzelliğe şahit olursanız ertesi gün o balonun içinde olmak istememeniz pek olası değil.

Göreme Kapadokya

Göreme

Şimdi aşama aşama ilerleyelim. Bir firmadan balon turu satın alıp işlemleri yaptığınızda size ertesi gün sabah saat kaçta hazır olmanız gerektiğini söylüyorlar. Söylenen saatte kaldığınız otelden özel bir araç sizi alıyor ve balon turu firması na bağlı olarak ya direkt olarak balona, ya da daha iyi bir hizmet veren bir firma ise hafif bir kahvaltı eşliğinde ısınmanız ve hazırlanmanız üzere ofislerine davet ediyorlar.

Kahvaltı

Göreme Kahvaltı

Tabi herşeyi en ince detayına kadar gözlemlemeyi, öğrenmeyi ve aktarabilmeyi seven meraklı bir gezgin ve blogger olarak ben ne yaptım? Otelden normalden erken saatte alınıp ekiple birlikte balonun hazırlanışını görmek ve görüntülemek adına sahaya gitmek istediğimi söyledim. Sağolsunlar beni kırmadılar; diğer misafirler henüz otellerinde yeni uyanmaktayken biz hali hazırda, karanlıkta ve buz gibi soğukta arazide yerimizi almıştık.

Kapadokya Sabah Saatleri

Kapadokya Sabah Saatleri

Arazi araçları ve romörklerle sahaya gelen ekip, sepeti indiriyor, sıcak hava balonu boylu boyunca seriliyor ve büyük vantilatör ler yardımıyla hava üfleyerek yavaş yavaş şişiriyorlar. Tüm bu süreç, halen hava karanlıkken araçların far ışıkları altında başlıyor, zaman içinde yavaş yavaş hava aydınlanmaya başlıyor.

Vantilatör

Vantilatör

Ardından işin daha aksiyonlu kısmı başlıyor. Gaz yardımıyla balon sonuna kadar şişmeye başlıyor ve yavaş yavaş yataydan dikey konuma geçiyor. Alev sebebiyle çıkan ses ve ışık tam bir şov haline geliyor. Ve bu olayın, arazinin değişik noktalarında çok sayıda balon tarafından alacakaranlık bir ortamda uygulandığını düşünün. Oldukça etkileyici.

Alev

Alev

Tam bu sırada, kahvaltılarını yapmış olan konuklar araçlarla balonun yanına getiriliyor. Bir balon diyip geçmeyin; tek bir balonun havalanması için pilot, şoförler ve teknik ekibi düşündüğünüzde yaklaşık 7-8 kişi sahada bizzat görev alıyor. Bunun bir de ofis personeli var tabi. Ciddi bir ekip çalışması. Nihayet balon uçuşu için hazırız. Konuklar teker teker balon sepeti içine alınıyor ve heyecan başlıyor. Balonun büyüklüğü yanında sepet oldukça ufak gözüküyor. Kullanılan bazı sepetler 12 yolcu taşırken bazılarının kapasitesi 20 yolcuyu geçebiliyor.

Balon Sepeti

Balon Sepeti

Balonlar, tecrübeli bir balon pilotu tarafından uçuruluyor. Sıkı bir teorik ve pratik eğitim sürecinden geçen pilotlar, sertifikalarını aldıktan sonra yolcu taşıma hakkı elde ediyorlar. Temelde balona gaz vererek, ve de yönettikleri iplerin bağlı olduğu hava kapaklarını açmak suretiyle dışarı gaz salarak yükselme ve alçalma hareketini istedikleri gibi yapabiliyorlar. Ancak balonun yatayda gideceği yönü belirlemek olası değil. Buna, o anki rüzgar ve genel hava durumu karar veriyor. Her sabah hava durumu değerlendirmesi yapılıyor ve rüzgar yönü ve şiddetine göre kalkış noktası belirleniyor. İneceğiniz nokta şansınıza ve pilotunuzun tecrübesine kalmış.

Balon Pilotu

Balon Pilotu

Uçuşu gerçekleştirdiğimiz Butterfly Balloons firmasının pilotu oldukça tecrübeliydi. Yakın görüş ve keyif yaşamamız için peri bacalarına sadece birkaç metre yakından geçebilecek kadar ustaca yönlendirebiliyordu balonu. Kalkıştan hemen önce tüm konuklara kısa bir bilgilendirme yapılıyor, temel birkaç kural anlatılıyor. Zaten genel olarak balon turu son derece güvenli; endişe edecek birşey yok. Uçuş boyunca pilot, bir telsiz ile bizi karadan araçlarla takip eden ve bilgi aktaran yer ekibiyle, ikinci telsiz ile de diğer balon pilotları ile sürekli bir iletişim halinde.

Butterfly Balloons

Butterfly Balloons

Peri bacalarına yakın ve alçak uçuş haricinde bir de yüksek uçuş var tabii ki. Pilotumuz bize, ‘bakın şimdi en yüksekteki balon biz olacağız’ dedi ve yükselmeye başladı. Gerçekten de birkaç dakika içinde, çevremizde bulunan yaklaşık 40 balon içerisinde en yüksekte biz vardık. İnanılmaz bir Kapadokya manzarası. Açık havada olduğunuz ve altınız boşluk olduğu için ne bir dağ zirvesi ne de uçak içinden bakmaya benzemiyor; apayrı bir his.

Kapadokya Manzarası

Kapadokya Manzarası

Alacakaranlıkta başlayan balon yolculuğu, ilerleyen dakikalarda gökyüzünden izlenen muhteşem bir gündoğumu manzarası ile renkleniyor. Ardından güneşin doğması ile birlikte büyüleyici renkler ve fotoğraf severler için çok kaliteli bir ışık ortaya çıkıyor. Her yönde çok sayıda olduğundan çeşit çeşit balon fotoğrafı çekmek mümkün.

Balon Fotoğrafı

Balon Fotoğrafı

Kapadokya’da balon turları yıllardan beri yapılmakta olduğu için standartlar yükselmiş, rekabet sebebiyle hizmet kalitesi artmış. İrili ufaklı, eski yeni çok sayıda firma var. Standart balon turları 1 saat sürerken, daha yüksek ücret ödeyerek katılınabilen 1,5 saatlik balon turları da var. Sepet büyüklüğüne ve alınan paket tipine başlı olarak, taşınan yolcu sayısı 6’dan başlayıp 22 – 24 e kadar çıkabiliyor. Biz Butterfly Balloons firmasının 12 yolcu kapasiteli sepetinde standart 1 saatlik turuna katıldık. Daha önce bir kez İspanya’da balona binmiştim, bu ikinci oluyor. Gerçekten ülkemizdeki böyle özel bir coğrafyada bunu yapabiliyor olmak çok büyük bir ayrıcalık.

Kapadokya'da Balon Turları

Kapadokya’da Balon Turları

Balonla uçma tecrübesi yaşamak ucuz birşey değil ne yazık ki. Dışarıdan bakınca, Kapadokya’da balon turu ne kadar pahalı, 1 saat uçmak için onca para verilir mi? diyebilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; balon turu, özellikle de böyle özel bir yerde yapıldığında gerçekten unutamaycağınız bir tecrübe. Balon turu fiyatları neden bu kadar yüksek diye soracak olursanız da, yazının giriş kısmında detaylı olarak belirttiğim hazırlık sürecini, çalışan personel sayısını, firmanın alması gereken izinleri, sertifikaları, pilotların yüksek eğitim masraflarını, balon, sepet gibi kullanılan çok pahalı malzemeleri ve yakıtları hesaba kattığınızda fiyatlar anlaşılabilir oluyor.

Balon Turu Fiyatları

Balon Turu Fiyatları

Kapadokya balon fiyatları, uçuşu gerçekleştiren firmaya, turist sezonuna, ve alınan paketin içeriğine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Kabaca söyleyecek olursak, 1 kişi için Kapadokya balon turu fiyatı 100 euro ile 250 euro aralığında değişiyor. Bu fiyata otelden alınıp otelinize bırakılma, çoğu zaman bir kahvaltı ve de tur sonrası yapılan ikramlar dahil oluyor. Biz, Butterfly Balloons ile gerçekleştirdiğimiz turdan son derece memnun kaldık. Bölgenin en eski ve en tecrübeli balon turu firmaları arasında yer alıyor. Firma yöneticileri ve ekibiyle uçuş öncesi ve sonrasında bol bol sohbet etme imkanı yakaladık. Son olarak da, Sırtçantalılar üyeleri ve takipçileri için, normalde uyguladıkları fiyat üzerinden %10 indirim fırsatı yarattık. butterflyballoons.com adresindeki iletişim bölümünden kendilerine ulaşabilir ve rezervasyon yaptırırken burada yazıyı gördüğünüzü belirtmeniz indirim için yeterli olacaktır.

Kapadokya Balon Turu Fiyatı

Kapadokya Balon Turu Fiyatı

Kapadokya balon turu tecrübesini hazırlık sürecinden başlayarak detaylı bir şekilde paylaşmaya çalıştım. Peki bitti mi? Hayır. Son bir nokta kaldı. Gelenek olarak, her balon uçuşu sonrası yere sağ salim sorunsuz bir iniş yaptıktan sonra bunu kutlamak için şampanya patlatılıyor. Yanında meyve, kek gibi ikramlarla birlikte sabahın 8 inde şampanya eşliğinde, gerçekleştirdiğiniz bu tecrübeyi kutlamayı hak ettiniz. Üstelik pilotunuzdan bizzat bir de sembolik uçuş sertifikası alıyorsunuz.

Şampanya

Şampanya

İşte şimdi herşey tamam!

Share this post on social media:

About The Author