Katalonya Rehberi

İspanya’nın Katalonya bölgesi, çok eskilere dayanan tarihi, kültürel değerleri ve gezilecek yerleri ile ülkenin en turistik yerlerinden bir çoğunu barındırır.

Katalonya neresidir? İspanya haritası , Barselona

Katalonya nerede?

Katalonya Neresidir? 

İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Katalonya sınırları kuzeyde Fransa ve Andorra, güneyde Valensiya şehri ile belirlenmiştir. Bir özerk bölge olan Katalonya’nın başkenti, her gezginin günün birinde gitmek istediği Barselona şehri.

Katalan Kültürü

Katalanlar kendi kültürlerinden gurur duyarlar. Katalonya bayrağı ayrıdır. Katalonya bağımsızlık için yıllardan beri verdiği mücadelesini hiç bırakmadı. Katalonya bölgesinin herhangi bir şehrinden birisine ‘nerelisin?’ diye sorduğunuzda İspanyol cevabını almazsınız. İlk olarak Katalan‘ım veya Katalonya’danım derler. Her ne kadar tamamı İspanyolca biliyor olsa da kendi aralarında kullandıkları dil Katalan’dır. Buraları ziyaret eden bir turist olarak sizden tabii ki de Katalanca bilmeniz, anlamanız beklenmiyor. Ha birkaç kelime öğrenir ve kullanırsanız gönüllerini alırsınız, o ayrı.

Katalonya bağımsızlık mücadelesi, Katalanlar ve İspanya ayrı

Bağımsız Katalonya

Katalonya Gezi Rehberi 

Katalonya ciddi anlamda bir turistik değer taşıyor. Gezilecek, görülecek çok fazla yeri var. Buralarda tarih arayan için de malzeme var, kültür sanat peşinde olan için de ya da sadece deniz kum güneş tatili isteyenlere de.

Şüphesiz Katalonya’nın en önemli şehri Barselona. Bir Katalonya gezisi Barselona ziyareti olmadan düşünülemez. Katalonya gezi rehberi son kısımlarında Barselona ile ilgili bilgilere de ayrıca yer vereceğiz.

Katalonya’nın birçok yeri çok sayıda turist alıyor. Genel anlamda Akdeniz iklimi hakim. Dolayısıyla turizm mevsimi nisbeten uzun. İçerilere girdikçe iklim biraz daha sertleşebiliyor ancak kıyı şeridinde güneşlenme süreleri oldukça fazla. Yazlar çok sıcak olduğundan Katalonya seyahati için en uygun zamanlar Nisan Mayıs ve Eylül ayları diyebiliriz. Haziran itibariyle hem sıcaklar hem de etkinlikler çoğalır. Klasik yüksek sezon etkileri. Eğer çokça festival, eğlence, kalabalık istiyorsanız Temmuz ve Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Tabi her türlü uçak, konaklama fiyatlarının da olumsuz etkileneceğini unutmayın.

Katalonya gezi rehberi, Katalonya bayrağı

Katalonya Gezi Rehberi

Katalonya Barselona Ulaşım

Katalonya’nın önemli havayolu ulaşım noktaları Barselona ve Girona. Barselona havaalanına, Türkiye uçuşları da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından çok sayıda uçak firması çalışıyor. Barselona’ya yaklaşık 1,5 saat mesafedeki Girona havalimanı ise ucuz uçak firmaları tarafından tercih ediliyor. Özellikle Avrupa içi çeşitli destinasyonlardan Girona’ya çok çok ucuz fiyatlarla uçak bileti bulabilirsiniz.

Barselona otobüs ve tren bağlantıları için merkez kabul edilebilir. Barselona’dan Katalonya’nın her noktasına ulaşım oldukça kolay. Ayrıca küçük Katalan köyleri, kasabaları ziyaret etmek istiyorsanız en uygun seçenek araba kiralamak olacaktır

Katalan Yemekleri

Katalonya’nın yemek kültürü aslında Akdeniz mutfağının net bir yansıması. Yemekler genelde basitçe hazırlanan ve taze sebzelerin bol kulanıldığı türden. Örneğin Katalan mutfağı denince ilk akla gelen yemeklerden bir tanesi dilim ekmeğin üzerine sürülmüş taze domates, sarımsak ve zeytinyağı. Malzemeler basit, hazırlaması 1 dakika. İster kahvaltıda yiyin ister akşam yemeğinde. Sağlıklı ve lezzetli.

Katalan yemekleri, İspanyol mutfağı

Katalan Yemekleri

Akdeniz kıyısında olup deniz ürünleri tüketmemek tabii ki olmaz. Çeşit çeşit midyeden tutun karidese, taptaze balıklara çok çeşitli yemekleri bulmak mümkün. Yine meraklısına, Katalan yemekleri arasında önemli yeri olan salyangoz var. Farklı soslarla servis edilen salyangoz oldukça geleneksel bir yiyecek. Her yerde bulmak kolay değil, ilginizi çekiyorsa bulduğunuzda kaçırmayın.

Sırf Katalonya değil tüm İspanya için geçerli İspanyol yemekleri arasında olan domuz eti ürünü chorizo (bir çeşit sucuk) ve jamon (domuz bacağı pastırması diyelim) her girdiğiniz bar ve restoranda karşınıza çıkacaktır.

Tatlı olarak, bizim krem karamele çok benzeyen Crema Catalan deneyebilirsiniz. Ve tabii ki İspanya genelinde su gibi tüketilen şarap ve de yine şarap içine çeşitli meyveler, soda, meyve suyu gibi malzemeleri karıştırılarak hazırlanan, özellikle güzel bir yaz içeceği olan sangria.

Katalonya Gezilecek Yerler

Türkiye’den gerçekleştirilen İspanya turları içinde Barselona ve çevresinin görüldüğü Katalonya gezileri büyük önem taşıyor. Katalonya şehirleri arasında tatil için seçim yapmak gerçekten zor. Buyrun Katalonya’da görülmesi gereken yerler listesi:

Katalonya gezilecek görülecek yerler listesi Barselona

Katalonya’da gezilecek yerler

Girona

Birçok tarihi Avrupa şehri gibi bir nehir kıyısına kurulu olan Girona eski şehir bölgesi görülmeye değer. Barselona’ya yakın olması ve havaalanına ucuz uçuşların bulunması nedeniyle de önemli bir transit noktası. Özellikle Costa Brava bölgesine gelenlerin muhakkak uğradığı bir şehir.

Costa Brava

Barselona’nın kuzeyinden başlayıp Akdeniz kıyısı boyunca Fransa sınırına kadar uzanan bölge. Tüm sahil şeridi turistik denebilir. Farklı zevklere hitap eden yerler mevcut. Örneğin sakinlik arayanlar için küçük bir balıkçı kasabası formatında olan Tossa de Mar uygun bir seçenek. Daha çok eğlencenin, kalabalığın, bol plajların yer aldığı Lloret de Mar ise bölgenin en popüler yerlerinden.

Lleida

Çoğu Katalan şehrinden farklı olarak deniz kıyısında olmayan, nisbeten dağlık kısımlarda yer alan küçük bir yerleşim yeri.

Tarragona

Barselona çevresinde gezilecek görülecek yerler arasında yer alan Tarragona da özellikle yaz ayları için önemli bir tatil beldesi. Barselona’nın güneyinden kıyı boyunca yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla ulaşılabilir. Hem plaj hem tarihi bir arada sunuyor olması açısından önemli.

Barselona

Bazı şehirler vardır kimi insanlar sever kimi hiç zevk almaz. Bazıları da vardır ki hemen herkesin gönlünde taht kurar. İşte Barselona biraz ikinci türden bir şehir. Bu özel şehri birkaç kelimeyle tanımlayacak olsak kullanmamız gereken kelimelerden birkaçı şöyle olurdu: rahatlık, deniz, Akdeniz kültürü, sanat, mimari, eğlence, multi kültürel, tarih…

Barselona gezi rehberi

Barselona Gezi Rehberi

Bakış açınıza ve zevklerinize göre aktiviteler tabii ki de çeşitlendirilebilir. Sıradışı mimar Gaudi‘nin başyapıt eserlerinden tutun şehrin hemen merkezinde yer alan muazzam plajlara, sayısız restoran ve bardan tarihi şehir merkezine kadar Barselona’da yapılacak şeyler sınırsız. Barselona rehberi için sayfalarca sürecek başlı başına bir yazı yazmak gerekir. İlk etapta özet olarak Barselona’da gezilecek yerler listesi yapacak olursak şöyle bir sonuç çıkacaktır:

La Sagrada Familia, Parc Güell, Las Ramblas, La Boqueria, Plaza de Catalunya, Casa Mila, Palau Güell, Barri Gotic, Ciutat Vella, Camp Nou, Barceloneta

Café Tur ile Barselona

Çok kişi gezmeyi sever ve herkesin tarzı farklıdır. Kimi tek başına ya da yanında sevdiği bir kişiyle bağımsız olarak dolaşmayı tercih eder. Bazı kişiler ise büyük bir grupla birlikte kalabalık dolaşılan organize turları sever. İkisinin de artısı ve eksisi var.

Barselona Cafe Tur İspanya turları

Barselona Turları

Bu iki tarzı harmanlayarak hem bağımsız hem de ekonomik olarak seyahat etmeyi sağlayan, Café Tur‘un tasarladığı kişiselleştirilmiş tur sisteminden çok kısaca bahsedelim. Seyahat etmek isteyen kişi, gitmek istediği destinasyona dair seyahatini Café Tur’un altyapısını kullanarak kendisi tasarlar. Böylece kalmak istediği otelin yıldız sayısından uçak firmasına, varsa eklemek istediği ekstra turlardan seyahatin başlangıç ve bitiş tarihine kadar herşey gezginin insiyatifindedir. Tabii ki seyahatiniz sırasında Türkçe rehberlik hizmeti de sağlanır. Bu taleplere göre oluşturulabilecek tur kombinasyonlarının sınırı yok. Örnek olması açısından Barselona turları sayfasını inceleyebilir ve dilerseniz her gün hareketli Barselona turu için rezervasyonunuzu anında gerçekleştirebilirsiniz.

Share this post on social media:

About The Author