Kuala Lumpur Kuş Parkı

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur şehir merkezine 15 dakika mesafede, yaklaşık 80 dönümlük bir arazi üstünde 3000’den fazla türe ev sahipliği yapan nefis bir yer var. Kuala Lumpur Kuş ParkıKL Bird Park. Yolunuz düşer ise seslerini duyup, doğada size görünmeyen muhteşem türler ile tanışmak için nefis bir yer. Parkın tepesi dev ağlar ile örtülmüş, kuşlar yarı özgür ve uçabiliyorlar.

Ama kimi yırtıcı kuşlar büyük kafesler içine kapatılmış. Bir yandan çok keyifli bir park, diğer yandan doğalarına müdahale edildiği için üzücü. Fakat uzakdoğuda kuş yuvalarının bile yendiğini, neredeyse her evin önünde minicik bir kafeste harika bir tropikal kuşun hapsolduğu ve kuşların çok sık avlandığına, tapınaklarda kafeslere hapsolmuş kuşları para karşılığında serbest bırakıp karmasını temizlediğini sanan birçok turiste ve yerel halka tanıklık edince, belki bazı kuşlar için bu park daha güvenli ve rahattır diye dşünmek istiyor insan. Ayrıca görecekleriniz gerçekten çok cezbedici.

Kuş parkı giriş ücreti hiç ucuz sayılmaz; kişibaşı  50 RM, yani yaklaşık 25 TL. Eğer parkın girişindeki kafede oturmak isterseniz, giriş ücreti vermeden, zıplaya zıplaya yanınıza gelip tabağınızdan patates kızartması gibi doğalarıyla alakası olmayan yiyecekler araklayan muhteşem Hornbill’leri ve birçok kuş türünü görebilirsiniz.

Kuala Lumpur Kuş Parkı Tavuskuşları. Malezya, Mayıs 2012

Ayrıca kafenin yemeklerini, taze tropikal meyve sularını ve Malezya’ya özgü bir sütlü çay olan Teh Tarik’i denemenizi öneririm. Eğer uzaktan ve bilgisayardan yaptığınız bir işiniz var ise, bu parkın girişindeki kafe hızlı internet ve kuş manzarası ile güzel bir çalışma ortamı sunuyor.

Tropikal iklim, her tür canlının çeşitliliğini görmek açısından büyük bir keyif. Özellikle kuşlar o kadar inanılmaz, rengarenk ve güzeller ki… Turizmin yarattığı tüm kirliliğe rağmen, Güneydoğu Asya’da her nereye giderseniz gidin, kendilerini görecek kadar şanslı olmasanız da mutlaka günün çeşitli saatlerinde, her ne yapıyorsanız size eşlik edecek muhteşem kuş sesleri duyacaksınız.

Kısacası KL kuş parkı, aynı iklimi paylaştığınız, tropikal bölgedeki tüm güzel bitki çeşitliliğinin devamını sağlayan esas ev sahipleri ile tanışmak için güzel bir fırsat.

Share this post on social media:

About The Author