Oktoberfest Rehberi

Öyle bir festival düşünün ki dünyada onlarca taklidi olsun, ama hiçbiri onun gibi olamasın… On binlerce kişi aynı anda bira içsin, tavuk, biftek ve sosis yesin, dans etsin, şarkı söylesin… Münih’in meşhur bira festivali Oktoberfest her sene kentin belediye başkanının fıçıya çaktığı bira musluğuyla açılıyor ve musluklardan 16 gün boyunca sadece bira akıyor. Festivali ziyaret eden 6 milyondan fazla ziyaretçi 7 milyon litre bira tüketiyor. Kısacası Oktoberfest, her biraseverin hayatında bir kere görmesi  gereken dünyanın en büyük bira festivali. Buyrun size detaylı bir Oktoberfest Rehberi.

Oktoberfest gezi rehberi, bira festivali

Oktoberfest Rehberi

Bavyera’nın başkenti, Almanya’nın üçüncü büyük kenti olan Münih, huzurlu, dingin ve sakin ortamını her yıl Eylül ayında iki buçuk haftalığına da olsa yerini müzik, eğlence, dans ve coşkuya bırakıyor. Oktoberfest’te milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçi karnaval şarkıları eşliğinde dans ediyor ve biralarını yudumluyor.

1810 yılında Bavyera Prensi Ludwig’in Saksonya Prensesi Teresa ile evlenmesinin şerefine başlayan Oktoberfest bira festivali, nam-ı diğer “die Wiesn”, 200 yıldır Teresa’nın adını taşıyan çayırda devam ediyor. Geleneksel biçimde her sene Münih Belediye Başkanı’nın “O’zapft is!” diyerek büyük bir ahşap bira fıçısına musluk çakmasıyla başlayan Oktoberfest’te 7 milyon litre bira, yüz binlerce sosis, on binlerce kızarmış tavuk ve şişte balık tüketiliyor.

Oktoberfest bira festivali Münih Bavyera

Oktoberfest Bira Festivali

Her yıl Oktoberfest’e özel, alkol derecesi artırılmış Wiesn birası üretiliyor. Dev çadırların altındaki dev tanklarda muhafaza edilen ve %6-7 arasında bir alkol oranına sahip olan bu özel bira, festival boyunca akan yüzlerce musluktan Maß adı verilen litrelik bardaklara doldurulup biraseverlerin masasına ulaşıyor.

Oktoberfest’te bira içmek dışında yapabileceğiniz 5 şey:

Oktoberfest demek sadece “bira içmek” demek değil. İşte Oktoberfest ziyaretinizde bira içmek dışında yapabileceğiniz 5 şey:

1. Bavyera yemekleri: Oktoberfest’in bir diğer özelliği de festival alanında sadece Bavyera yemekleri tüketiliyor olması. Çadırlardaki kalabalık bira içip eğlenirken, dışarıda da bir ziyafet yaşanıyor.

Bavyera yemekleri, Münih'te ne yenir? Oktoberfest

Bavyera Yemekleri

Hendl (tavuk), Schweinebraten (kızarmış domuz), Steckerlfisch (şişte balık), Würstl (sosis), Knödel mit Rahmschwammerl (kremalı mantar soslu ekmek topu), Reiberdatschi (patates mücveri) ve Bavyera mutfağı içinde yer alan daha birçok farklı lezzet festival alanındaki büfelerde ve yemek kulübelerinde satılıyor. 2010 yılına ait rakamlar aslında Oktoberfest’in ne denli büyük bir ziyafet olduğunu gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yıl festivalde 505 bin kızarmış tavuk, 119 bin domuz sosisi, 40 ton şişte balık ve 119 adet bütün öküz tüketilmiş.

2. Kıyafet şöleni: Oktoberfest’in açıldığı günün ertesinde geleneksel Bavyera kıyafetlerinin sergilendiği bir tören geçidi yapılıyor. Trachtenumzug adı verilen bu geçitte geçen sene kadın – erkek, genç – yaşlı 9000 Bavyeralı yer aldı. Erkekler Lederhoseleriyle kadınlarsa birbirinden değişik Dirnd’larıyla kent merkezinden festival alanına yürüdü. Tabii şunu da eklemek lazım; Bavyera’nın folklorik giysileri Lederhose ve Dirndl giymiş, 7’den 70’e yüz binlerce kişiyi 16 gün boyunca Münih’in her köşesinde görmek mümkün.

3. Lunapark: Oktoberfest demek eğlence ve heyecan demek! Lunaparksız bir Oktoberfest de düşünülemez elbet. Festival alanında, korku tünellerinden roller coaster’lara, karusellerden, lunapark trenlerine 80’den fazla mekanik eğlence aracı milyonlarca ziyaretçiye adrenalin dolu anlar yaşatıyor.

Lunapark Oktoberfest

Lunapark

Geçen yılın gözdesi 55-60 metre yüksekte havada daire çizen “Rocket” idi. Bu seneyse “Rio Rapidos” ve “Monster” ve rağbet görüyor. Rio Rapidos’a binenler, su dolu kanallardan ve girdaplar geçerken ıslanmamaya çalışırken Monster’ binenlerse 120 derece açı çizerek yerden 40 metre yukarıda sallanan bir kalyonun içerisinde heyecan dolu anlar yaşıyorlar.

4. Oide Wiesn: Yani Bavyera dilinde “Tarihi Oktoberfest”… Önceki yıl, festivalin 200. yılı anısına oluşturulan bu bölümde Oktoberfest’in bundan iki asır önceki halini görmek mümkün. Tarihi Oktoberfest’te at yarışlarını veya Goaßlschnalzer ve Schuhplattler gibi tarihi gösterileri izlenebiliyor.

5. Gökyüzünden Oktoberfest: “Benimle dönme dolaba biner misin?” Oktoberfest’te sorulan en romantik soru olsa gerek… Riesenrad yani dönme dolap Oktoberfest’i gökyüzünden romantik bir biçimde izlemenin en iyi yolu. Festival alanının en sonunda yer alan ve 35 bin ampulle aydınlatılan devasa 55 metrelik dönme dolaptan festival alanının coşkusunu izlemek mümkün.

Dönme dolap oktoberfest

Dönme Dolap

Oktoberfest Nedir? Pratik Bilgiler

Ne?: Oktoberfest

Ne zaman?: Eylül sonu – Ekim başı

Nerede?: Theresienwiese, Münih

Ne kadar?: Giriş ücretsiz, 1 lt.’lik bira bardağı (Maß) 9.00-9.50 Euro arasında

Oktoberfest Sözlüğü

Maß: Oktoberfest’e özel, litrelik bira bardağı

“O’zapft is!”: Bavyera dilinde “çeşmelendi” anlamına gelen ve festivalin resmen açıldığını ifade eden sözcük

Bierzelt: binlerce kişiyi ağırlayan devasa bira çadırları. Örneğin Schottenhamel çadırı 1857’den beri kuruluyor ve 10,000 kişiyi içine alabiliyor

“d’Wiesn” ya da “d’Waasn”: Oktoberfest’in yapıldığı Teresa Çayırının halk arasındaki adı

Händl: Festivalde binlercesi tüketilen bütün kızarmış tavuğa verilen ad

Share this post on social media:

About The Author