Ordu Gezilecek Yerler

Ordu ili Karadeniz turları içinde çokça yer almaz. Ancak aslında Ordu gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler açısından o kadar zengin ki. Bu yazımızda Ordunun gezilecek görülecek yerleri arasında en önemlilerinden ve beğendiklerimizden bir Ordu rehberi hazırladık.

ordu gezilecek yerler, orduda görülecek şeyler, gezi rehberi

Ordu Gezilecek Yerler

Buyrun size Ordu gezi rehberi:

ordu gezi rehberi, gezilecek görülecek yerler

Ordu Gezi Rehberi

Boztepe Teleferik 

En güzel Ordu manzarası buradan izlenebilir. Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 500 metre.

ordu boztepe teleferik

Ordu Boztepe

Ordu Boztepe teleferik ücreti 2016 yılında gidiş dönüş haftaiçi 6 hafta sonu 7 TL idi. Yılın belli dönemlerinde bakım nedeniyle kapalı olabildiğini hatırlatalım. Örneğin biz Ekim 2016’da gittiğimizde kapalıydı. Teleferik haricinde Boztepe’ye kara yoluyla da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yason Burnu 

Yason Yarımadası içinde yer alan Yason Kilisesi, 1869 yılında yöredeki Rumlar tarafından yapılmış. 2004 yılında restore edildi.

yason burnu ordu

Yason

Ordu ili Perşembe ilçesi sınırları içerisindeki Yason Burnu görülmeye değer bir noktadır. Özellikle gün batımı saatlerinde orada olursanız muazzam renkler görebilirsiniz.

ordu ili, ilçeleri, şehir merkezi

Ordu İli

Aybastı

Ordu gezilecek yerler arasında en önemli bölgelerden bir tanesi Aybastı ilçesi.

Aybastı Perşembe yaylası : Yemyeşil doğal güzellikleri tecrübe edebileceğiniz bir bölge.

ordu yaylaları, perşembe aybastı yaylası

Perşembe Aybastı Yaylası

Menderesler Karadenizde gezilecek yerler listenizde Aybastı Yaylası ve Menderesler muhakkak olsun. Kıvrım kıvrım akan menderesler muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

karadenizde gezilecek görülecek yerler, karadeniz gezisi, turu, rehberi

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Aybastı Perşembe Yaylası canlı yayın video kaydımızı izlemek isterseniz buyrun:

Uzundere ŞelalesiOrdu Büyükşehir Belediyesi, Aybastı Uzundere Şelalesi ziyaretçilerinin hizmetinde.

ordu büyükşehir belediyesi, belediye hizmetleri

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Kent Ormanı Orduda ne yenir? diye sorusunun aslında çok cevabı var. Ordu yaylaları temiz havası ve yemyeşil ortamıyla etin lezzetini daha bir güzel yapıyor. Biz Aybastı ilçesinde kent ormanı içerisinde kuzu yedik, tadı damağımızda kaldı.

orduda ne yenir? ordu lezzetleri, yemekleri, kuzu eti

Ordu’da Ne Yenir?

Ünye

Ünye Belediyesi Yaşayan Kültürel Miras Müzesi : Tarihimize ve kültürümüze ait birçok bilgiyi, tecrübeli müze çalışanları bilgilendirmeleri ve interaktif oyunlar sayesinde tecrübe edebileceğiniz bir yer. Örneğin eskiden muma çivi saplanırmış; zamanla mum yanar, çivi metal üzerine düşer, ses yapar ve uyanırsınız. Eski zamanların alarm saati. Bunun gibi birçok ilginç bilgi sizi bekliyor.

ünye müzesi

Ünye Müzesi

Eğer bir Karadeniz turu yapmayı planlıyorsanız Ünye’yi muhakkak listenize alın, pişman olmazsınız. Bu enteresan müzede biz baskı çalışmasının inceliklerini öğrendik ve bizzat denedik. Dilerseniz batik yapmayı da 5 tl gibi sembolik bir ücret karşılığında deneyebilirsiniz. Müze giriş ücreti olmadığını da hatırlatalım.

karadeniz turu, ordu ünye müzesi

Karadeniz Turu

Ordu’nun Ünye ilçesi tarihi, doğası ve Ünye Belediyesi Müze Evi, bir ziyareti hak ediyor.

ünye belediyesi müze evi ordu

Ünye Belediyesi Müze Evi

Ünye At Çiftliği : Burada hiç tecrübeniz olmasa da ata binme tecrübesi yaşayabilirsiniz. Ayrıca nehir üzerinden ziplinecanopy denen sistemle heyecanlı anlar geçirmek mümkün.

ata binmek, at biniciliği

Ata Binmek

Gaga Gölü

Ordu doğal güzellikleri gez gez bitmez. Gaga Gölü de bunlardan bir tanesi.

ordunun doğal güzellikleri, yaylaları, gölleri, şelaleleri

Ordu’nun Doğal Güzellikleri

Gaga Gölü kıyısında, 11 resmî 4 imam nikahlı eşi, 23 çocuğu olan, ilkokul terk, 82 ülke gezmiş, 5 dil bilen Resul abinin enteresan hikayelerini dinledik. Biz sadece elçiyiz; hikayeler doğrudur, yanlıştır orası kişiye kalmış.

Kurul Kalesi

Ordu’nun dağlarına, yaylalarına çıktığınızda muazzam manzarası ile Kurul Kalesi sizleri bekler. Buradan tüm Ordu şehir merkezi, sahil şeridi, Karadeniz, Ordu Giresun Havaalanı ve daha fazlası ile muhteşem bir Ordu manzarası ayaklarınız altındadır.

ordu havaalanı, ordu giresun havalimanı ulaşım

Ordu Havaalanı

Kurul Kalesi’nde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları 2016 yılı içerisinde heyecan verici bir tarihi ortaya çıkardı. Yapılan çalışmalarda 2000 yıllık bir Kibele heykeli bulundu.

kibele heykeli, kybele, ordu müzesi, arkeoloji

Kibele Heykeli

Ekim 2016’da yaptığımız ziyaretimizde bu heykeli bulunduğu yerde ziyaret edebilen şanslı kişilerden olduk. Kybele, bizden hemen bir gün sonra, araştırmalara devam etmek ve sonrasında sergilenmek üzere yeni adresi Ordu Müzesi olacaktı.

Türkiye’de ilk klarnet

klarnet ustası Ahmet Özdemir, klarnetçi, ordu, caz müzisyeni

Klarnet

Türkiye’de ilk klarnet üreten ustanın torunlarından kısa bir klarnet dinletisi ve klarnet ustası Ahmet Özdemir klarnet atölyesini görmek için buyrun videoya:

Taşbaşı Mahallesi 

Ordu’nun tarihi yerleşim yeri olan Taşbaşı Mahallesi de Ordu’da gezilecek yerler içinde bulunmalı. Semtteki en önemli yapı belki de Taşbaşı Kilisesi.

taşbaşı kilisesi ordu tarihi mahallesi

Taşbaşı Kilise

Taşbaşı’ndaki bazı tarihi Ordu evleri otele dönüştürülmüş durumda. Biz de aldığımız davet üzerine, Ordu gezimizin sonunda 1 akşam, Ordu’nun ilk butik oteli olma özelliği taşıyan Taşbaşı Otel‘e konuk olduk. Otelin sahibi ve işletmesinin mimar bir aile olduğu zaten ilk adımınızı attığınızda anlaşılıyor. Şehir merkezinde kalınabilecek Ordu otelleri arasında, şehrin tarihi bölgesinde yer alan ve çok güzel bir manzaraya sahip bu oteli değerlendirebilirsiniz.

ordu otelleri, taşbaşı butik oteli, konaklama

Ordu Otelleri

Ordu Yemekleri

Orduda ne yenir? gibi bir soru aslında apayrı bir makale konusu olabilir. Biz bol bol Karadeniz pidesi yedik.

karadeniz pidesi, ordu

Pide

Kara lahana çorbası ve lahana sarması denedik. Ordu yemekleri arasında tabii ki Karadeniz mutfağı olmazsa olmazlarından mısır ile yapılan yemekler de büyük önem taşıyor.

ordu yemekleri, kara lahana çorbası

Ordu’nun Yemekleri

Unutmadan, Ordu fındık denince Giresun ile birlikte akla ilk gelen iki şehrimizden bir tanesi. Türkiye’nin fındık üretimi içinde çok çok önemli bir paya sahip olan Ordu ilinden fındık, ya da yerel söylenişiyle finduk yemeden dönmeniz pek olası değil.

ordu fındık, fiskobirlik

Ordu Fındık

Ordu Hakkında Bilgi

ordu hakkında önemli bilgiler

Ordu Hakkında Bilgi

Orduya nasıl gidilir? Ne zaman gitmek lazım? Ordu gezilecek yerler nerelerdir? Orduda ne yenir, ne yapılır? Ordu hava durumu nasıldır?

ordu hava durumu, orduda havalar nasıl, meteoroloji, yağmur, sıcaklık

Ordu Hava Durumu

Ordu Üniversitesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Haber bilgileri gibi konular; kısacası her türlü Ordu hakkında bilgi için Ordu’ya  Gezginin Ayak İzleri organizasyonu ve Ordu Valiliği daveti ile gezi gerçekleştirmiş seyahat blog yazarlarının yazılarını okuyabilir, #ordudazaman etiketiyle sosyal medya paylaşımlarını görebilirsiniz.

ordu haber, ordudan haberler, orduda ne oluyor, televizyon, gazete

ordu haber

#şelalelerşehriordu temasıyla gerçekleştirdiğimiz gezimizde Ordu yaylalarında, dağlarında gizli irili ufaklı çok sayıda şelale görme şansımız oldu. Bizim gittiğimiz Ekim ayında su çok soğuktu, yazın giderseniz suya girme şansınız da olabilir.

ordu valiliği

Ordu Valiliği

Ordu gazete, televizyon, basın yayın kanallarından daha da çok ses getiren seyahat bloggerları ile gerçekleştirdiğimiz Ordu gezisi son derece keyifli geçti.

ordu gazete, ordudan haberler, seyahat blogger gezisi

Ordu Gazete

Orduda gezilecek yerler hakkında önemli bilgileri paylaşabildiysek ne mutlu.

orduda gezilecek görülecek yerler listesi, ordu gezisi

Ordu’da Gezilecek Görülecek Yerler

Son olarak sizleri, Ordu gezisi boyunca birkaç kez yemek yediğimiz Aktaşlar Restoran’da gerçekleştirilen bir kemençe dinletisi ile başbaşa bırakıyoruz. Bu videoda olduğu gibi Facebook üzerinden yaptığımız canlı yayınları takip etmek için Sırtçantalılar Facebook Sayfası nı beğenmeyi unutmayın.

Share this post on social media:

About The Author