Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa, şehir merkezi ve çevre ilçeleri ile birlikte çok sayıda tarihi ve turistik yere sahip. Şanlıurfa Gezi Rehberi ile seyahatinizi kolaylıkla planlayabilirsiniz.

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa’da Ne Yapılır? diye merak ediyorsanız, seyahat bloggerları olarak gerçekleştirdiğimiz Şanlıurfa Gezisi notlarımızı okuyarak araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Bizler Şanlıurfa’yı birkaç gün boyunca detaylı olarak keşfettik ve bolca içerik hazırladık.

Şanlıurfa’da Ne Yapılır?

Urfa’da gezip görmeye değer çok sayıda yer var. İster bir haftasonu ziyareti için geliyor olun ister daha fazla zamanınız olsun, görmeden gitmemeniz gereken yerlerin listesini Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

Şanlıurfa Gezilecek Görülecek Yerler

Şanlıurfa denince ilk akla gelen yer muhtemelen Balıklı Göl ve çevresidir. Bunun haricinde Şanlıurfa Müzesi, içerdiği tarihi eserlerle inanılmaz bir zenginlik sunuyor.

Balıklı Göl

Medeniyetlere ev sahipliği yapmış, dünyada ilk yerleşimlerin olduğu son derece önemli bir bölge olan Mezopotamya Havzası’nda yer alan Şanlıurfa adeta geçmişe ışık tutuyor. Göbeklitepe Höyüğü, atlanmaması gereken yerlerin başında.

Mezopotamya Harita

Sular altında kalan Eski Halfeti ve Savaşan Köyü de yine Şanlıurfa’da görülecek yerler arasında bulunuyor. Şanlıurfa’ya gelip Harran Ovası‘nı görmemek de olmaz tabi. İlgili yazılarımızı okumadan yola çıkmayın.

Harran Şanlıurfa

Bir Şanlıurfa Gezi Rehberi için olmazsa olmazlardan biri de Urfa Yemekleri. Yıllardan beri süre gelen kültür ve geleneklerin bir yansıması olarak birbirinden lezzetli Şanlıurfa Yemekleri’ni tatmadan ayrılmayın. Ziyaretimiz sırasında katıldığımız Sıra Gecesi de apayrı bir tecrübe olarak hafızalarımıza kazındı.

Şanlıurfa Yemekleri

Peygamberler Şehri Şanlıurfa için hazırladığımız Şanlıurfa Gezi Rehberi‘nin faydalı olmasını umuyoruz. Diğer Urfa yazılarını da okuduktan sonra eklemek istediğniz şeyler olursa yazı altlarındaki yorum bölümünde paylaşmanızı isteriz.

 

Share this post on social media:

About The Author