Şanlıurfa Müzesi

En önemli noktayı en başta belirterek başlayalım. Şanlıurfa Müzesi, Türkiye’nin en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor.

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa Müzesi ilk olarak 1969 yılında açılmış. Tarihi yönden bu derece önemli bir şehre çok kapsamlı ve büyük bir müze gerekiyordu. 2011 yılında başlayan proje süreci ve 2012 yılında başlayan inşaatın tamamlanması ile Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi 2015 yılında yenilenmiş haliyle kapılarını açtı.

Kült

Müzede bizi müze müdürü ve yetkilileri bizzat karşıladı ve gezdirdi. Şanlıurfa çevresindeki tarihi yerlerde, höyüklerdeki kazı çalışmalarında bulunan birçok eser müzede sergilenmekte. Özellikle Göbeklitepe ziyareti öncesi ya da sonrasında ziyaret edilmesi gereken bir müze.

Höyük

Müze, zengin içeriğinin yanısıra son derece modern bir ortamda, ferah salonlarda, düzgün ışıklandırmalar ile ziyareti keyifli bir hale getiriyor. Bu şekliyle müzecilik anlamında dünya standartlarında haklı bir başarı yakalanmış. Müzede, Mezopotamya Tarihi ve bölgedeki yaşam hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Cam Sanatı

Müzeye girdiğiniz andan itibaren birçok medeniyete ait eserleri kronolojik bir sıra içerisinde görebiliyorsunuz. Asur, Babil, Hitit çağlarına ait eserler, Neolitik, Kalkolitik Devreler ve Eski Tunç Çağı eserleri sergileniyor. Etnografik eserler bölümünde de yine kültüre dair birçok şey öğrenmek mümkün.

Medeniyet

Şanlıurfa Gezisi sırasında ziyaret ettiğimiz müzede ilgi çeken diğer önemli bir konu ise yapılan canlandırmalar. Balmumu heykeli ve çeşitli tekniklerle o günkü insanlar, kıyafetleri ve yaşam koşulları çok çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriliyor.

Balmumu Heykel

Yeni baştan yaratılan Arkeoloji Müzesi, Şanlıurfa şehri, yöre halkı ve ülkemiz için tarihi ve turistik anlamda çok önemli bir değer. Bölgeye yolunuz düşerse kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Şanlıurfa Müzesi giriş ücreti 8TL. Eğer Müzekart sahibiyseniz müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

Share this post on social media:

About The Author