Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?

Dikkat! Aşağıdaki yazı ve fotoğraflar tehlikelidir. Aç karına okumaktan kaçınınız. Kahramanmaraş’ta Ne Yenir? diye sormaya başladıysanız acilen seyahatinizi planlayıp Kahramanmaraş’a gidiniz.

Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?

Maraş Tarhanası

Tarhana denince akla ilk gelen şey şüphesiz Tarhana Çorbası olacaktır. Ancak Kahramanmaraş’ta durum daha farklı. Burada tarhana, geleneksel olarak yıllardan beri çoğunlukla bir cips olarak katı ve kıtır halde tüketilen bir ürün.

Tarhana Yapımı

Tarhana nın malzemesi ekşi yoğurt, kekik ve döğme buğday. Hazırlanan karışım, çiğ adı verilen ince kamışlara tabaka tabaka serilir ve güneşte kurutulmaya bırakılır. Eskiden bu işlem elde yapılırken şimdi hızlandırmak ve verimi artırmak adına makinalar kullanılıyor. Kahramanmaraş’ta irili ufaklı çok sayıda tarhana üretim tesisi bulunuyor.

Tarhana

Yarı kurumuş haline firik deniyor. Tamamen kuruduğunda ise tarhana adını alıyor. Her iki hali de cips olarak tüketiliyor. Bilinen en eski cips ürünü olduğu da söylenir. Paça suyunda ıslatılıp yenebilir, zeytinyağında kızartılabilir hatta ve hatta mangalda bile hazırlanabilir. Hadi hiçbirşey yapamadınız, tarhana çorbası yapar içersiniz.

Maraş Dondurması

‘Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?‘ dendiğinde hiçbir şey bilmeyen birisi bile muhakkak Kahramanmaraş’ın meşhur Kesme Dondurması’nı söyleyecektir. Kesinlikle şişirilmiş, reklam yapılmış birşey değil, gerçekten çok özel bir lezzet. Keçi sütü kullanılarak yapılan Maraş Dövme Dondurması çoğu zaman alışılmışın dışında olarak çatal bıçakla servis edilir. Yanında baklava, sarma benzeri bilimum tatlıyla tüketilmesi de yaygındır. Üzerine konan antep fıstığı da olmazsa olmazlardan.

Maraş Kesme Dondurma

Eğer eve dönerken yanınzda götürmek, sizi bekleyenlere dondurma hediye etmek isterseniz sorun yok. Şehirdeki hemen her büyük dondurmacı, soğuk buz denen bir sistem kullanarak dondurmayı 3 güne kadar erimeden koruyabileceğiniz ve otobüse, uçağa binebileceğiniz şekilde paketliyor.

Paça Çorbası

Kahramanmaraş Yemekleri arasında en önemli, en meşhurlarından bir tanesi Paça Çorbası. Tüm gün boyu içebileceğiniz bu çorba için Maraş’ta racon kahvaltıda içmektir.

Çorba hazırlanırken et ve kemikler uzun saatler büyük bir tencerede kaynıyor. Hazırlanan etler sonrasında çıkarılıp tepsilerde ayrılıyor. İsteğe bağlı olarak dil, göz, yanak, beyin paça çorbaları hazırlanıp veriliyor.

Kahramanmaraş Paça Çorbası’nın bir özelliği de çoğu lokantanın ekşi lezzeti için sirke ya da limon yerine sumak ekşisi kullanıyor olması. Daha güzel bir lezzet veriyor.

Paça Çorbası

‘Kahramanmaraş’ta Paça Çorbası nerede içilir? derseniz Menekşe Paça Çorba Salonu‘nu şiddetle öneririm. Remzi Usta harikalar yaratıyor. Aynı zamanda son derece hoşsohbet birisi. Masanıza oturup ilgi alaka gösteriyor, çorbanın detaylarını size anlatıyor.

Ayrıca eğer çorba ustası sizi tanıyorsa, ya da güzel bir diyaloğunuz varsa çorbada sınırlı miktarda bulunan ilikten de çorbanıza ekleyecektir. Ekstra lezzet. Buradan Remzi Usta’ya selamlar.

Kellelerdeki et kısımlarını çorbayla yedik. Peki kemik kısımları ne oluyor? Buyrun bugüne kadar hiçbir yerde duyurulmamış,  yayınlanmamış çok özel bir ustalık olan Kelle Süsleme Sanatı‘nın ne olduğunu birlikte inceleyelim.

Beşi Bir Yerde

Beşi Bir Yerde

Bu da Remzi Usta’nın spesiyallerinden beşibiryerde. Tam anlamıyla bir enerji bombası! Tarhana, paça suyu ve eti, fındık, badem, ceviz. Doğal viagra etkisi de olduğu söyleniyor.

Eli Böğründe

Kahramanmaraş Yerel Lezzetleri arasında olmazsa olmazlardan bir tanesi Eli Böğründe. Kuzu eti, arpacık soğan, domates, biber ve sarımsak büyük bir tepsiye dizilir ve fırınlanır. Her bir malzemenin karıştırılmadan ayrı ayrı yerleştirilmesi önemlidir.

Eli Böğründe

Kahramanmaraş Yemekleri

Ekşili Maraş Kebabı, Mumbar Dolması, İçli Köfte, Ekşili Aya Sulusu, Tırşik Çorbası, Sömelek Köfte, Çullama da önemli yöresel Maraş lezzetleri arasındadır.

Kahramanmaraş Yemekleri

Çörek

Maraş Çöreği, şehre özgü lezzetlerden bir tanesi. Tatlı, tuzlu farklı çeşitleri olan çöreği Tarihi Kent Merkezi’nde yer alan Kapalı Çarşı’da fırınlarda bulabilirsiniz. Taşıma kolaylığı açısından Kahramanmaraş’tan hediye olarak götürülebilir.

Çörek

Farklı Tatlar

Ayrıca bölgede yer alan çok sayıda alabalık tesisinde taptaze alabalık yiyebilirsiniz.

Afşin’e özgü olan çaman (çemen) da biber ve baharatlardan yapılan, ekmeğe sürülerek tüketilebilecek ya da et yemekleriyle birlikte kullanılabilecek bir yöresel üründür.

Elbistan Kervansaray Kahvesi, içerisinde menengiç, sahlep, kakule, kahve, keçi boynuzu, kahve ve kakao bulunuyor. Kahve içmeyen birisi olarak bir yorum yapamayacağım ama içenler güzel olduğunu söylüyor.

Maraş Lezzet Noktaları

Okuduklarınız, gördüğünüz fotoğraflar yetmedi, daha da yemek, öğrenmek istiyorsanız Kahramanmaraş Yemekleri yazımıza da bakın.

Tüm seyahatlerimde olduğu gibi burada da Kahramanmaraş’ta Ne Yenir? diye ilk danıştığım kişi üstad Semih Diken oldu. Tavsiyeleri yine şaşırtmadı. Löplöpçüler‘e de bir bakın neler yazmış çizmiş Kahramanmaraş lezzetleri hakkında.

Kahramanmaraş’ı tüm yönleriyle tanıyabilmek için doğru adres: Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Kilo Almak

Normalde ayda yılda bir denk gelirse tartılan bir insanım. Dönüş uçağına binmeden hemen önce son duruma bir bakayım dedim havaalanı check-in kısmında. Bugüne kadar hiç görmemiş olduğum bir sayı belirdi ekranda. Sıkıntı yok, yine giderim, yine yerim.

Havaalanı Tartı

 

Share this post on social media:

About The Author