Yurtdışı Çıkış Harcı Zammı

Yurtdışı Çıkış Harcı Zammı için % 33 zam oranı komisyondan geçmedi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda dün görüşülen kanun teklifi geçti, ancak 5. maddesine sıkıştırılan yurt dışına çıkış harcını 20 TL yapan kısmı tekliften çıkarıldı. Zam kabul edilmedi.

Yurtdışı Çıkış Harcı Zammı

Yurtdışı Çıkış Harcı Zammı

Isparta Milletvekili Sayın Süreyya Sadi Bilgiç ile birlikte 9 AK Parti milletvekili bazı kanunlar ile kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifleri hakkında bir kanun teklifi hazırladılar. 5.04.2012 tarihinde Plan Bütçe Komisyonu’na sundular. Teklif, %33 oranında olacak olan yurtdışı çıkış harcı zammı da öngörüyordu.

Bu “Deli Dumrul” vergisinin tümüyle kalkmasını beklerken, şimdi üstüne bir de zam yapılacaktı, ama tüm seyahat özgürlüğü gönüllüleri, sırtçantalılar, gezginler sosyal medyayı kullanarak seslerini yükselttiler, medyaya, milletvekillerine, kanun teklifi verenlere ulaştılar, imza kampanyası başlattılar.

Bizler aklına gelen her sorunu zamla çözmeyi düşünen vekiller değil , yaratıcı çözümler ve hizmetler üreten vekiller istiyoruz, dedik!

BU SEFER OLMAZ! dedik ve bu kez daha komisyonda zam teklifi reddedildi.

Türkiye, bir kez daha yurttaşlarının seyahat özgürlüğü‘nü her açıdan keyfi bir biçimde kısıtlayan ülke konumuna sürüklenmekten kurtuldu.

Ama şu gerçekler yerinde duruyor: Dünyanın en pahalı pasaportu hala ülkemizde. 10 yıllık biyometrik pasaport dünyada ortalama 50 dolar ülkemizde yaklaşık 250 dolar. Birçok ülke ya çocuklardan pasaport ücreti almıyor ya da indirim yapıyor ama biz de böyle bir uygulama da yok. Hala yurtdışına çıkış harcı ödüyoruz.

Anayasamız tarafından da güvenceye alınan temel bir insan hakkı olan “seyahat özgürlüğümüzü” ihlal eden tüm vergilerin, harçların külliyen kaldırılmasını istiyoruz!

Bu konuda ve AB ülkelerinin haksız vizeleri, vize verme işkenceleri ile mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Hep birlikte BU SEFER OLMAZ! dedik, olmadı, sizlerin desteği ile…

İmza veren, gönüllü destek veren herkese çok teşekkürler!

Share this post on social media:

About The Author