Sırtçantalılar Topluluğu Kimdir?

Sırtçantalılar, “gezmek” kavramına tutku derecesinde bağlanmış, belli bir seyahat deneyim ve bilgisine ulaşmış ve bu bilgi paylaşımını, aynı heyecanı duyan başka insanlara da ulaşarak genişletmek isteyen gezginlerden oluşmuş bir topluluktur.

2008 yılında kurulan Sırtçantalılar, gezmekte, görmekte, okumakta, anlatmakta ve yazmakta sınır tanımayan, bireysel ve bağımsız seyahat eden gezginlerin oluşturduğu Türkiye’nin en eski topluluğudur. Topluluğun kurucu, üye ve yazarları dergi, gazete ve internet sitelerinde yer aldı, televizyon ve radyo programlarına konuk oldu.

2011 yılı itibariyle başlanılan Evliya Çelebi Sunumları’na ilerleyen yıllarda Sırtçantalılar Keşfet Sunumları adı altında devam edildi. Çeşitli şehirlerde gerçekleşen onlarca sunumda Sırtçantalılar tecrübelerini paylaşma imkanı buldu ve yüzlerce Sırtçantalı yüzyüze tanışma imkanı yakaladı. Çeşitli üniversiteler ve kurumlarda gerçekleşen konferans ve etkinliklerde konuşmacı olarak yer alan Sırtçantalılar, başta gençler olmak üzere seyahata meraklı kişilerin yanında olma misyonunu sürdürmektedir.

Sırtçantalılar Topluluğu üyeleri, yüzlercesi basılan Sırtçantalılar logolu tişörtlerle dünyanın çeşitli noktalarında çektikleri fotoğraf ve videoları paylaşarak, ‘Üzerinde Güneş Batmayan Topluluk‘ sloganımızı destekliyor. Seyahat etmenin bir ayrıcalık olmadığından yola çıkılarak gerçekleştirilen ve parçası olunan kampanyalarla pasaport fiyatlarının düşürülmesinden yurtdışı çıkış harçlarının kaldırılması ve vizelerin kolaylaştırılması adına çok sayıda somut adım atıldı, kamuoyu oluşturularak farkındalık yaratıldı.

5. yıl itibariyle her sene düzenlenen Sırtçantalılar Topluluğu Doğum Günü Partisi’ne seyahat ve turizm dünyasının önde gelen isimleri ve çok sayıda gezgin ve blogger bir araya geliyor. Düzenlenen yarışmalarla uçak bileti, seyahat ekipmanları gibi hediyeler vererek genç gezginlere motivasyon ve destek sağlanıyor. Ayrıca Sırtçantalılar adına gelen basın, blogger gezisi davetlerine topluluk aktif üyelerinin katılımı sağlanıyor.

Çok sayıda şirket, kurum ve organizasyonla, ürün ve hizmet promosyonu, sponsorluk, içerik desteği ve sosyal medya kampanya çalışmaları yürütülmektedir. Sıklıkla destinasyon tanıtım çalışmaları yapılmaktadır. Turizm Ofisi, Seyahat Acentası, Havayolu Şirketi, Cruise Firması, Otel ve Restoranlardan çok sayıda referans mevcuttur.

2013 yılında sirtcantalilar.com, Hürriyet Gazetesi Bumerang Blog Ödülleri yarışmasında çeşitli alanlarda 1700’den fazla websitesi ve blog arasından ‘Türkiye’nin En Uzman Blog’ ödülünü aldı.

2014 yılında Türkiye Gezginler Kulübü tarafından ‘Türkiye’nin En Özgün Seyahat Blogu’ ödülü kazanıldı.

2015 yılında, dünyanın 5. büyük Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT İstanbul’un sosyal medya tanıtım sponsoru oldu.

Sırtçantalılar, sosyal medya üzerinde yaklaşık 100bin takipçiye sahiptir.

61.000+ Facebook

23.000+ Twitter

11.000+ Instagram

sirtcantalilar@sirtcantalilar.com

 

SIRTÇANTALILAR TARİHÇESİ

Fikir Aşaması

Sırtçantalılar fikri 2007 yılı ortalarında Engin Kaban, Ömürden Sezgin ve Onur İnal tarafından, Türkiye’de seyahat konusunda belli bir deneyim ve bilgi birikimine ulaşan gezginleri bir araya getirme ve seyahat kültürünü kitlelere yayma düşüncesiyle ortaya çıktı.

Engin ile Onur 2004 yılında İstanbul’da bir interrail toplantısında, Engin ile Ömürden ise 2003 yılında Danimarka’da bir öğrenci etkinliğinde tanışmışlardı. Onur ile Ömürden’in tanışmaları da Engin aracılığıyla bir Skype konferansı sayesinde oldu. Konferans görüşmenin gerçekleştiği 2007 yılının Haziran ayında Engin Türkiye’de, Onur A.B.D’de, Ömürden ise Tayvan’daydı. Üçlünün arasındaki iletişim ileriki yıllarda mesafelere ve her üçünün farklı kıtalarda yaşama ve seyahat etmelerine rağmen devam edecekti.

Kuruluş

İlk üçlü görüşmede kurulacak grubun adı konusunda uzun süre konuşuldu ancak bir sonuca varılamadı. İleriki görüşmelerde, bağımsız seyahati iyi bir şekilde tanımladığı düşünülen sade bir isim olan ‘Sırtçantalılar’da karar kılındı. 2007’nin Kasım ayında artık Sırtçantalılar Grubu fikir olarak şekillenmiş, sıra gruba üyelerin davet edilmesine gelmişti. İlk başlarda sadece referans sistemiyle gruba üye alımı yapıldı. Yani bir gezginin gruba üye olması için ön koşul bir Sırtçantalılar Grubu üyesinin referansını almasıydı. Şubat 2008’de e-posta grubunda ilk mesajlaşmalar başladı. Sırtçantalılar, gelecek nesillere motivasyon ve ilham sağlayan bir platform olarak 2008 Şubat ayında kurulmuş oldu.

Ancak referans sistemi bir süre sonra grubun genişlemesinin önünde engel olmaya başladı ve bu düşünceden vazgeçildi. Artık basit bir form dolduran herkes Sırtçantalılar Grubu üyesi olabiliyordu. Blog kavramının yeni yeni duyulmaya başlandığı, ‘sosyal medya’nın ise henüz emekleme sürecinde olduğu yıllardan bahsettiğimizi hatırlatalım. Devir yahoogroups devri idi.

2008-2012 arasında, dünyanın dört bir yanında yaşamakta ve seyahat etmekte olan 700’ün üzerinde gezgin Sırtçantalılar Grubu’nda toplandı. Sırtçantalı gezginler 7000’in üzerinde e-postada birbirinden değerli bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Evde olanlar yola çıkanlara cesaret, yolda olanlar evde kalanlara ilham kaynağı oldu. İstanbul, İzmir ve Ankara’da çok sayıda gezgin buluşması, söyleşi, fotoğraf gösterisi organize edildi. Sırtçantalılar Grubu aracılığıyla nice dostluklar, yol arkadaşlıkları kuruldu.

Sırtçantalılar Grubu kurucuları ve üyeleri çeşitli televizyon ve radyo programlarına konuk oldular, gazete, dergi ve internet sitelerine röportajlar verdiler. Zaman içerisinde Sırtçantalılar dünyayı derinlemesine, kültürleriyle birlikte tanımaya çalışan gerçek gezginleri bir araya getiren, ‘seyahat kültürü’ dendiğinde akıllara ilk gelen ve farkındalık uyandıran bir gruba dönüştü. 2012 yılına gelindiğinde üye olsun olmasın, seyahat etmeyi seven herkes Sırtçantalılar Grubu’nun varlığından haberdardı.

Gruptan Topluluğa            

2012 yılının ortalarına gelindiğinde Sırtçantalılar e-posta grubu artık yoğunluğu karşılayamaz hale gelmeye başlamıştı. Bunun yanında gittikçe artan üye sayısı ve e-posta kutularımıza düşen ulaşım, konaklama ve seyahat kültürüne dair onlarca soru (en çok da ‘size nasıl katılabiliriz?’ sorusu) bizi gezginlerin daha etkin haberleşebilecekleri ve bilgi alışverişinde bulunabilecekleri bir platform oluşturmaya teşvik etti. Sırtçantalılar, kendi doğal gelişimi içerisinde zaten artık bir grup olmaktan çıkmış ve bir topluluğa dönüşmüştü. Twitter ve Facebook ile ulaştığımız kitle binleri bulmuştu. Geriye sadece isim değişikliği yapmak kalmıştı.

2012 Haziran ayından başlayarak Sırtçantalılar Topluluğu adı benimsendi ve topluluk kimliğimizi en iyi biçimde yansıtacak, seyahat tutkunlarının daha hızlı bilgi alışverişinde bulunmalarına imkan verecek olan Sırtçantalılar Web Sitesi kuruldu.

Burada adını sayamayacağımız onlarca gezgin, yazar, fotoğrafçı çeşitli biçimlerde Sırtçantalılar Topluluğu’nun gelişimine katkıda bulundular. Süreç boyunca Sırtçantalılar Ekibi’nde yer alan ve ciddi emek harcayan ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Sırtçantalılar Topluluğu kurucuları Engin Kaban, Ömürden Sezgin ve Onur İnal’a ek olarak ekipte şu an Öykü Koman Topluluk Yöneticisi ve İdil Özusta Grafik Tasarımcısı olarak görev almaktadır.

8 yıl geride kaldı. Türkiye’de seyahat kültürüne katkı anlamında birçok çalışma gerçekleşti ancak önümüzde daha çok uzun bir yolun olduğunun bilincindeyiz.

Sırçantalılar Topluluğu Misyonu

Sırtçantalılar Topluluğu olarak misyonumuz; dünyayı derinlemesine, kültürleriyle birlikte tanımaya çalışan ve gezdikleri yerlerin çevrebilimle ilgili, sosyo-kültürel ve ekonomik değerlerini benimseyen bağımsız gezginleri bir araya getiren bir platform oluşturarak nitelikli bilgi paylaşımı sağlamak; öte yandan daha az tecrübeli gezgin adaylarına motivasyon kaynağı olmak ve farkındalık uyandırmak; teknoloji, endüstri ve turizmin çevrede ve yerel kültürlerde yarattığı olumsuz etkiye dikkat çekerek ülkemizde bilinçli gezginlerin oluşumuna ve seyahat kültürünün gelişimine katkı sağlamaktır.