Kelle Süsleme Sanatı

Bir yere seyahat ettiğimizde bizi bekleyen sürprizler, tanıştığımız yeni insanlar, hiç planda olmayan deneyimler aslında seyahatleri daha eğlenceli ve anlamlı kılıyor. Şimdi, Kahramanmaraş‘a ait çok farklı, çok özgün bir çalışmayla karşınızdayız. Bu yazımızın konusu: Kelle Süsleme Sanatı.

Kelle Süsleme Sanatı

Kahramanmaraş Gezisi sırasında malumunuz yemek turuna da çıktık. Kahramanmaraş deyince olmazsa olmazlardan birisi Paça Çorbası. Şehirde paça çorbası yapan çok sayıda işletme var, ve eminim her birinin lezzeti çok iyidir. Kısıtlı zamanımız olduğundan tek bir yere gidecek olsak nereye gideriz diye düşünüp araştırınca herkes Menekşe Paça‘yı tarif etti. Ve böylece tanışmış olduk biz de Remzi Usta ile.

Remzi Usta

Bir sabah kahvaltıda çorba içmeye gittik 2 kişi. Kişi başı ikişer çorba götürdük. Aynı günün akşamı tekrar gittik bu kez grubu genişletip 6 kişi olarak. Çorbanın ayrıntılarına burada girmeyeceğim, ama düşünün aynı gün içinde bu çorbadan 3 tane içtiğime göre birşeyler var demek ki. Kahramanmaraş’ta Ne Yenir? yazısının ilgili bölümünde detayları okuyabilirsiniz.

Atölye

Buraya kadar bir lezzet noktası makalesi gibi düşünebilirsiniz. İş asıl bundan sonra enteresan hale geliyor. Remzi Usta gece 1 gibi dükkanı kapatıyor ve bizi otelden alıp evine, atölyesine götürüyor.

Remzi Usta, çorba konusunda bir üstad olmasının yanında, mesleğiyle ilintili olarak çok özel bir de hobiye sahip. Hayvan kellelerini çeşitli işlemlerden geçirerek sanatsal bir obje haline getiriyor. Kelle Süsleme Sanatı adını verdiği bu işin Türkiye’de bir eşinin olmadığını söylüyor. Dünyada da bunu yaptığını bildiği kimse yokmuş.

Sanat

Kelleler ilk önce uzun süren bir temizlenme sürecinden geçiyor. Ardından onların parlatılması, bazı malzemelerin uygulanması, ve son olarak da nazar boncuğu, deri parçalar gibi ek malzemelerle süslenmesi süreçleri izliyor. Bu işlerin tamamı birkaç yıl sürebiliyor.

Kahramanmaraş‘ta Remzi Usta’nın bu hobisini bilen kasaplar ve sektördeki kişiler, uygun olduğuna inandıkları kelleleri Remzi Usta’ya iletiyor, ve böylece emek isteyen süreç başlamış oluyor. Bugüne kadar 100 kadar kelle süslemesi yaptığını belirtiyor.

Kelle

Çorba salonunda bu süslenmiş kellelerden iki adet görebilirsiniz. Bugüne kadar atölyesini ve sanat eserlerini belki de sadece 10 kişinin görmüş olduğunu, ve basına da hiç yansımamış olduğunu aktarıyor bize. Maraş Avucumda blog yazarı Yusuf ve Bilinmeyen Rota yazarı Tuğçe ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu ziyaret ile bu sanat ilk kez medyaya yansıtılmış oluyor.

Büyükbaş

Remzi Usta Kelle Süsleme Sanatı‘nı daha fazla insanla paylaşmak ve bir sergi açma niyetinde. Bu eşsiz sanata destek olmak isterseniz kendisine Menekşe Paça websitesinden ulaşabilirsiniz.

Share this post on social media:

About The Author