Nobel Ödülü

Nobel ödülleri nedir? Kimlere verilir?

Nobel ödülleri her sene farklı alanlarda insanlık adına önemli çalışmalar yapan kişileri onurlandırmak için verilir. Fizik, kimya, edebiyat, barış, fizyoloji veya tıp kategorileri vardır. İlk nobel ödülü 1901 yılında verildi.

nobel ödülü. barış, fizik, kimya, tıp, ekonomi

Nobel Ödülü

İsveç’li Alfred Nobel vasiyetine dayanarak başlatılan ödüller, kendisinin kurmuş olduğu dernek tarafından organize ediliyor. Her ödül için farklı komiteler görev alır. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Karolinska Enstitüsü, Norveç Nobel Komitesi, Norveç Parlamentosu ve İsveç Akademisi çalışmaları ortaklaşa yürütür.

alfred nobel isveç

Alfred Nobel

1901 – 2015 yılları arasında toplam 573 nobel ödülü verildi. Bazı ödüllerin iki ya da üç kişi arasında paylaşılıyor olmasından dolayı toplamda 900 kişi bu prestijli ödülü kazanmış oldu. Bunlardan 49 tanesinin sahibi kadındır. Ödül sahipleri madalya, diploma ve önemli miktarda bir para ödülü kazanıyorlar.

Nobel ödülü alan ünlüler

nobel ödülleri stockholm isveç

Nobel Ödülleri

Nobel ödülü sahibi ünlü isimler arasında en çok bilinenlerden biri, belki de dünyanın en popüler bilimadamı olan, 1921 yılı nobel fizik ödülü sahibi Albert Einstein. 1945 yılı nobel tıp ödülü sahipleri, Sir Alexander Fleming, Ernst Boris Chain ve Sir Howard Walter Florey ise penisilin konusundaki çalışmaları nedeniyle layık görülmüşlerdir.

Nobel barış ödülleri

1964 yılında nobel barış ödülü almaya hak kazanan Martin Luther King Jr. bu ödüle layık görülen en genç isimdi.

nobel barış ödülü peace prize

Nobel Barış Ödülü

Güney Afrika’nın ilk siyah başkanı Nelson Mandela, dünya barışı adına vizyonu ve çalışmaları sayesinde 1993 nobel barış ödülünü aldı.

2009 yılı barış ödülü sahibi ise Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barrack Obama. ABD başkanının barış ödülüne layık görülmesi birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Nobel ödülü alan Türkler kimler?

İlk kez Nobel ödülü alan Türk Orhan Pamuk’tur. 2006 yılında nobel edebiyat ödülü almaya hak kazanan kitap yazarı, romancı Orhan Pamuk, Türkiye için gurur kaynağıdır. 2015 yılında nobel kimya ödülü alan Aziz Sancar ise nobel ödülü alan Türkler’den ikincisidir.

Aziz Sancar nobel kimya ödülü alan türk

Aziz Sancar

Önümüzdeki yıllarda nice Türk bilim adamları, kadınları, yazarlar ve liderlerin bu ödüle layık olmasını dileriz.

2016 nobel ödülleri ne zaman açıklanacak?

2016 nobel ödülleri 3 Ekim Pazartesi itibariyle açıklanmaya başlanacak. Her kategori için farklı tarihler olmakla beraber tüm kazananların açklanması bir aylık bir süre içerisinde olacak ve sonunda nobel ödülleri töreni gerçekleşecek.

nobel prize

Nobel Prize

Detaylı bilgi için Nobel Prize resmi web sitesine bakabilirsiniz.

Stockholm Nobel Müzesi 

İsveç seyahati sırasında yolunuz muhakkak Stockholm’e düşecektir. Stockholm’de gezilecek görülecek yerler, müzeler arasında en önemlilerinden bir tanesi de Stockholm Nobel Müzesi.

stockholm nobel müzesi museum

Stockholm Nobel Müzesi

Burada nobel ödülleri tarihçesi hakkında bilgi sahibi olabilir, interaktif, dijital ve son teknoloji gösterim teknikleri ve müzecilik anlayışıyla birçok şey öğrenebilirsiniz. Benim için çok ilgi çekici bir müze deneyimi olmuştu.

nobel ödülü sahipleri müze

Nobel Ödülü Sahipleri

Nobel ödülü sahipleri tarafından imzalanmış ve bizzat oturmuş oldukları sandalyeleri görmek de mümkün.

nobel barış ödülü Barrack Obama

Barrack Obama

Müze kafesi sandalyelerinin altına bakmayı da unutmayın; sizden önce ünlü bir isim oturmuş olabilir. Ayrıca burada nobel dondurması yemeyi de ihmal etmeyin.

Nobel müzesi dondurması museum cafeteria icecream

Nobel Müzesi Dondurması

Stockholm nobel ödülleri müzesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Stockholm Nobel Museum resmi web sitesine bakabilirsiniz.

Nobel ödülü yemeği

Nobel yemeği, 1934 yılından beri İsveç’in başkenti Stockholm Belediye Binası (Stockholm City Hall – Blue Hall) içinde yer alan Mavi Salon‘da veriliyor.

nobel ödülü yemeği banquet dinner

Nobel Ödülü Yemeği

Bu son derece özel geceye akademi dünyasından, kültür ve sanat camialarından, üst düzey diplomatlardan ve İsveç Kraliyet Ailesi‘nden toplam 1300 seçkin davetli katılıyor.

Stockholm blue hall mavi salon

Stockholm Blue Hall

Yemek hazırlıkları üç gün öncesinden başlıyor. 20 aşçı, 200 kişiden kalabalık bir garson ekibiyle birlikte bu muazzam yemeği hazırlayıp sunuyor. Yemekler 6730 parça porselen tabak, 5384 kristal bardak ve 9422 parça çatal kaşık bıçak takımı ile servis ediliyor. İsveç kültürü ve tasarımı bu muazzam yemekte ustalıkla sergileniyor.

Stockholm city hall nobel dinner

Stockholm City Hall

Nobel yemeği menüsü

Yemek menüsü her sene değişiyor. Yemek gecesine kadar içerik sır gibi saklanıyor ve dolayısıyla sürpriz olmuş oluyor. Her sene nobel ödülleri yemeği farklı bir temayla tasarlanıp sunuluyor. Geçmiş yılların menüleri nobel ödülleri web sitesi altında görülebilir. Stockholm belediye binası bitişiğinde yer alan Restaurang Stadshuskällaren bu özel Nobel yemeği menüsünü yiyebileceğiniz tek yer. Üstelik 1901 yılından beri servis edilen herhangi bir menüyü de önceden rezervasyon ve minimum 10 kişi olmak koşuluyla talep edebilirsiniz.

Restaurang Stadshuskallaren Stockholm

Restaurang Stadshuskallaren

1,5 sene İsveç’te yaşamış ve kültürünü çok seven, aynı zamanda iyi ve kaliteli yemek yemekten ciddi haz alan bir gezgin olarak son yaptığım Stockholm gezisi sırasında bir etkinlik kapsamında bu özel restoranda 2015 yılı Nobel yemeği menüsünü yeme şansı elde ettim. Hikayesinden tarihi binasına, yemeklerin sunumundan lezzetine kadar tam anlamıyla muazzam bir yemek tecrübesi idi. Bir önceki yılın nobel yemeği menü fiyatı 1695 isveç kronu (yaklaşık 175 euro).

nobel yemeği menüsü, nobel dinner menu

Nobel Yemeği Menüsü

Hatta garsonumuzun aktardığı eğlenceli bir bilgiyi paylaşayım. Kullandığımız yemek takımının değeri yaklaşık 550 Euro imiş (1 kişilik takım). Bu sebeple kristal kadehleri tokuştururken herkes gergindi. Hatıra olarak tatlı kaşıklarını götürenler çok olduğu için her kaşığın üzerine işlenmiş bir numarası varmış; böylece hangi koltukta oturanın hediyelik eşya amaçlı bir hareket yaptığı tespit edilebiliyor. Son olarak, tüm bunları anlatan garson yanlışlıkla kendisi bir tabak kırdı. Gitti bugünkü maaşım dedi. Masadan birisi kırılan parçaları alabilir miyim diye sorduğunda ise izin vermedi; raporlamak için saklaması gerektiğini söyledi.

Nobel yemeği, yeme içme meraklıları için kaçırılmaması gereken bir tecrübe.

nobel yemeği dinner

Nobel Yemeği

2015 Nobel Dinner Menu

Turbot and scallop with sea plants, brown butter and bleak roe
ityhampagne Taittinger Brut Millésimé 2008

Ember bed roasted veal wrapped in mushrooms with celeriac and apple,
roasted celeriac jus and potato pithiviers
Château Mont-Redon Châteauneuf-du-Pape Rouge 2010

Coffee and almond flavoured cherry blossom
i Castei Recioto della Valpolicella Classico 2008

Share this post on social media:

About The Author