Pecha Kucha Nedir?

Her gün yeni yeni kelimeler, kavramlar duyuyoruz. Bir süredir de PechaKucha var. Okunuşu peça kuça şeklinde. Peki Pecha Kucha nedir bir bakalım. İngilizce chit-chat, Türkçe çene çalmak anlamına geliyor.

pecka kucha sunumu etkinliği nedir?

Pecha Kucha Nedir?

Tokyo‘da, tasarımcılar ve her disiplinden yaratıcı insan için bir buluşma bahanesi olarak başlayan etkinlik, dünya üzerinde 700 şehirde düzenlenen bir yaratıcı zihinler buluşması olarak devam ediyor.

Etkinlikte sunum yapan her konuşmacı, yaratıcı üretimini ya da ilham verici hikayesini her biri 20 saniye süren 20 slayt ile anlatıyor.

Rahat bir ortamda, 6 dakika 40 saniyede yoğun, dinamik, eğlenceli bir sunum şekli.

İzmir’de 2013 Şubat ayında ilk defa gerçekleşen etkinlik, Tokyo’daki başlatıcıları Klein Dytham‘ın onayı ile nobon tasarım markası adına, markanın kurucusu H. Cenk Dereli tarafından organize ediliyor.

pecha kucha presentation sunum etkinlik

Pecha Kucha

2013’den beri İzmir’de;

12 etkinlikte etkinlik başına 550 seyircinin izlediği,

28 farklı yaratıcı alanda,

96 sunucu tarafından sunumlar gerçekleşti.

Giriş ücreti genellikle 10 TL oluyor. Girişte izleyicilere, çeşitli ürünlerin, hediyelerin, sürprizlerin olduğu bir paket veriliyor. Bu arada bisiklet ile gelirseniz giriş bedava!

Geçtiğimiz etkinliklerde çeşitli gezgin sunumları da oldu. Örneğin Alaçatı’da gerçekleşen Pecha Kucha Night Volume 10’da Sırtçantalılar Topluluğu‘nu temsilen Engin Kaban bir sunum gerçekleştirdi. 11. etkinlikte seyahat yazarı Bahar Akıncı, City of İzmir projesini anlattı. 12.de ise Bilinmeyen Rota blogu yazarı Tuğçe Makarnacı bir seyahat sunumu yaptı.

Sunumları kapsayan çeşitli konulardan birkaçı şu şekilde:

Girişim, Oyun Tasarımı, Mimarlık, Grafik Tasarım, Bağımsız Yayın, Eğitim, İnovasyon, Etkinlik, Yoga, Ortak Çalışma Mekanı, Güncel Sanat, Ağ Yaratmak, Yemek, Seyahat, Fotoğraf, Edebiyat, Arkeoloji, Teknoloji, Bisiklet, Müzik…

pecha kucha izmir

Pecha Kucha İzmir

Etkinliği sosyal medya üzerinden #yüzde100yaratıcı ve #izmirdeoluyor etiketleri üzerinden takip edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak ve sıradaki etkinliklerden haberdar olmak için pecha kucha izmir resmi web sayfası pechakuchaizmir.com a bakın.

Hatırlatalım: Bir sonraki Pecha Kucha Night, 5 Ekim 2016 Çarşamba günü gerçekleşecek.

pecha kucha night izmir

Pecha Kucha Night

Share this post on social media:

About The Author